Do ŚDM w Panamie pozostało:

Co rodzi się w sercu człowieka, który pragnie wyruszyć w nieznane? Takie bardzo, bardzo nieznane. ☺Pójść w ciemno, nie po to, by zobaczyć, zwiedzić, zrobić kilka zdjęć, zachować kilka wspomnień i szybko wrócić. Wyruszyć i zostać, ufając bez reszty Panu Bogu.

Kogo należy spotkać, co usłyszeć, czego doświadczyć, by pewnego dnia opuścić dom z plecakiem i rozpocząć, w zupełnie nowym miejscu, swoje nowe życie. I właśnie tam, całym swoim życiem, opowiadać ludziom o Bogu, który przyszedł na ziemię, bo ukochał człowieka. Zrobić to nie z powodu kaprysu i potrzeby nowych doznań. Lecz dlatego, że Ktoś o to prosi, a ty jesteś gotów iść za tym głosem na krańce świata.

Co rodzi się w sercach młodych chłopaków i dziewczyn, którzy zostawiają wszystko, co bliskie i ukochane, by oddać swoje życie innym ludziom? To pytanie warto zadać każdemu misjonarzowi

Na zaproszenie o. Józefa Gwoździa SVD, który pracuje na panamskim archipelagu Bocas del Toro, przybyli na wyspę inni misjonarze werbiści. Pracujący w Ekwadorze o. Mariusz Szczepański SVD oraz o. Tomasz Gwiazda SVD, który obecnie przebywa w Brazylii. Głosili oni rekolekcje na Spotkaniu Młodych, które każdego roku organizuje diecezja. Przy tej okazji nagrali rozmowę z o. Józefem. Z tego spotkania narodził się krótki film pt. „Z plecakiem do Panamy”. Przedstawia on zwyczajne życie księdza, który stara się pokazać ludziom, że Pan Bóg ich kocha. A wszystko to wśród pięknych krajobrazów, pełnych soczystej zieleni i lazurowego morza. O. Józef Gwóźdź SVD opowiada o swojej pracy i o radości spotkania z ludźmi, którzy szukają Pana Boga.

Właśnie teraz do Panamy, ze swoimi plecakami, wyruszają młodzi ludzie z całego świata na Światowe Dni Młodzieży. Z szarej codzienności wyrywa ich ten sam głos – głos Boga, który prosi, by byli świadkami Jego miłości, by dzielili się swoją wiarą, doświadczeniem obecności Boga w ich życiu.

Przez te kilkanaście minut, choć trochę poznamy realia życia i pracy misjonarzy. Zobaczymy, jak ważna jest nasza modlitwa w ich intencji. To ona nadaje sens i rodzi owoce pracy misyjnej. Człowiek daje tyle ile umie. Swoją małą cząstkę. Reszta należy do Boga.

Jeśli chcesz poznać realia pracy misyjnej, zobaczyć miejsce, w którym chrześcijaństwo ma zaledwie 100 lat, interesują cię ciekawi ludzie i egzotyczne miejsca? Obejrzyj ten film! Pomyśl, jak możesz wesprzeć misjonarzy i jak zostać misjonarzem w miejscu, w którym żyjesz! Tam Jezus cię potrzebuje!

 

 

 

Kopia zapasowa akcenty polskie

 

Koncert organowy w wykonaniu prof. Witolda Zalewskiego i Hanny Zalewskiej https://bit.ly/2sIEYdS

Polskie spotkanie narodowe w Panamie https://mlodziplus.pl/polskie-spotkanie-narodowe-w-panamie/

Spotkanie polskich pielgrzymów z Pierwszą Damą RP – Agatą Kornhauser-Dudą. https://mlodziplus.pl/spotkanie-polskich-pielgrzymow-z-pierwsza-dama-rp-agata-kornhauser-duda/

Występy polskich grup w ramach Festiwalu Młodych. http://www.kierunekpanama.pl/infopack/festiwal-mlodych

Polskie wystawy: Madonny Polskie oraz Samarytanie z Markowej, a także Pontyfikat św. Jana Pawła II (otwarte od godz. 10.00 do 18.00)

 

W środę, 23 stycznia, polscy pielgrzymi spotkają się na placu przy centrum handlowym  Albrook Mall. Mszy Świętej będzie przewodniczył Prymas Polski – abp Wojciech Polak, ahomilię wygłosi bp Marek Solarczyk - Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Uczestnicy będą modlić się w intencji polskiej młodzieży, dziękując za czas przygotowań do ŚDM w Panamie oraz prosić o jego owoce . Msza święta rozpocznie się o godzinie 18.00. Po Eucharystii odbędzie się koncert, w czasie którego wystąpią polscy artyści: Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz oraz Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA – Stan Fortuna.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych. Msza św. będzie sprawowana w j. polskim, koncert zaś zostanie poprowadzony w trzech językach - polskim, hiszpańskim i angielskim.

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie tam, w 1983 roku Mszę odprawił św. Jan Paweł II.

Spotkanie zostało przygotowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży oraz Organizatorów Rejsu Niepodległości. 

Światowe Dni Młodzieży w Panamie rozpoczną się 22 stycznia i potrwają do 27 stycznia 2019r. pod hasłem „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. W wydarzeniu przewidywany jest udział ponad 3800 pielgrzymów z Polski.

 

PANAMA PLAKAT PL JPG DO INTERNETU

Podajemy miejsca katechez w j.polskim:

 

1. Kościół San Lucas Evangelista

 

 

2. Kościół Nuestra Seńora de Asuncion

 

 

3. Kościół San Jose (San Miguelito)

 

 

4. Gimnasio Grenald

 

W ramach ŚDM Ambasada RP zaprasza na koncerty organowe w Kościele de La Merced na panamskiej Starówce (Av. Central). Odbędą się one 20.01 - prof. Witold Zalewski i 21.01 - Hanna Zalewska, o godz. 19:00. W programie arcydzieła muzyki organowej polskiej i światowej

 

Gantry 5